utorak, 1. ožujka 2011.

Koji je problem Dore ?

Još prije samo nekoliko godina, za sve koji su radili u području poslovnih komunikacija, ultimativni dokaz da su uspjeli plasirati „temu“, „osobu“ ili „poruku“ je bilo kad se nekoliko minuta centralnog dnevnika Hrvatske televizije pozabavilo „klijentom“. Naravno, afirmativno.
Istina je da se danas se putem Dnevnika HTVa informiraju samo oni kojima te informacije ne služe za obavljanje bilo kakvih dnevnih kako privatnih a još manje poslovnih rutina. Istina je da svatko tko bilo što želi nešto znati o onome što se zbiva to može saznati na stotine drugih načina prije Dnevnika HTVa. Pa makar uključio i teletekst iste televizijske stanice. A u samome dnevniku malo se toga promjenilo.
Danas je dnevnik HTVa posljednji u nizu koji objavljuje neku informaciju. Prije HTVa svaka informacija prođe ciklus objave na svim portalima, radijskiim informativnim emisijama, kroz redovni program kako radio tako i tv emisija, pa onda još prije dođu i centralne informativne emisije RTLa i Nove tv. Nije ni čudno da je svakog dana gledanost Dnevnika HTVa sve slabija. Jer je i dalje dominantna teza da Dnevnik HTVa informira. Donosi vijesti, obavještavaMalo se promjenilo i u drugim redakcijama. Zbog štednje neće biti prijenosa dodjele Oscara. Zbog štednje kao da nikome nije palo na pamet niti da vidi hoće li se prenositi dodjela Grammyja ili Brit Awardsa. Ali novaca za Eurosong ima. Kao i za Doru. Ok, štedi se; urednik je ujedno postao i voditelj, radeći oba posla za jednu plaću.Zanimljivo je kako se štednja na Grammyju i Brit Awardsu ne dovodi u vezu s organizacijom Dore i prijenosom Eurosnga. Eurosong je naime svetinja. Čega? Koga? Hrvatske državnosti? Poligon za afirmaciju – koga? Domaće glazbe, kreativnosti, industrije, televizije? Kao i moldavske, litavske, kazahstanske, njemačke ili britanske. Je li BBC slaba tv stanica zato jer već godinama Britanci ne uspijevaju na Eurosongu? Je li britanska glazba a pogotovo britanska glazbena industrija na koljenima jer za njihove predstavnike ne glasuju na Eurosongu? Jesu li Ukrajinci i Srbi procvjetali nakon pobjeda na Eurosongu i sada drmaju europskom glazbenom scenom?Istovremeno, i koliko god Grammy s jedne a Brit Awards s druge strane Atlantika slavi industriju, ali i određena estetska, produkcijska, komunikacijska dostignuća toliko ipak plastično reprezentira što se doista događa na području glazbene industrije. One koja je još uvijek vitalna i koja živi i radi. U svakom slučaju plastičnije i realnije od bilo kakvog Eurosonga.

I što je još zanimljivo – tu nema natjecanja po nacionalnom ključu. Postoji li bolji dokaz od toga da su Kanađani (Arcade Fire) pobjedili za album godine i na Grammyju (dakle u Sjedinjenim Američkim Državama) kao i u Velikoj Britaniji. Premda nemaju ni britanske ni američki pasoše. Niti domovnice. Ali to je neka druga tema.
Ukoliko se putem Dore, kao i Eurosonga, ustrajano plasira teza kako hrvatska scena ravnopravno sudjeluje u televotingu za „Pjesmu Europe“ , nije to tako daleko od teze da se Hrvati i dalje informiraju kroz Dnevnik HTVa. Oni koji gledaju ta dva programa čine samo iz razloga da vide što službeni medij misli i koji ima stav o nekom procesu ili pojavi. Ne da bi nešto saznali ili otkrili.

I dok Stjepan Hauser i Luka Sulić čini se idu u New York pregovarati sa Sony Music o potpisu Ugovora jer se njihova obrada „Smooth Criminala“ na Youtubeu izvrtila skoro 4 MILIJUNA puta (u utorak dok ovo pišem), Roger Waters je gotovo u potpunosti rasprodao zagrebačku Arenu u koju stiže i Shakira, a Hrvatska televizija i dalje promiče sustav vrednota Eurosonga zanemarujući ono što svi klinci i tko god voli glazbu i te kako dobro znaju. Hoće li poput drugih istočnoeuropskih zemalja poslati svoju kopiju Shakire, Ushera, Black Eyed Peasa ili…. Hoće li barem pjevati na engleskom? I Dino Merlin će čak predstavljati BiH na jeziku pop kulture. Jer mora dobiti glasove drugih naroda ako želi proći dalje. Ali kome je to uopće važno.
No, barem će ove subote Dora predstaviti jedan pravi biser hrvatske glazbene scene – sastav D-Strings koji, poput Hausera i Sulića imaju zaista globalne šanse za glazbeni uspjeh. Oni su istovremeno originalni u izričaju a govore i sve jezike svijeta. Ako zbog ičega, ove se subote isplati Doru pogledati zbog Metallice i Nirvane kako ih prže D- Strings. Šteta što ih HTV ne šalje na Eurosong. Bilo bi to „too much“? Ili taman? Ili „who cares“
Pogledajte Tv program danas

Nema komentara:

Objavi komentar